کانال‌رسمی آی‌تی‌سلام

ویدئوهای مارا دنبال کنید
کانال ما را در تلگرام دنبال کنیدphoto_2016-04-19_10-50-55
۱

دغدغه ، حسرت و فکر موجب راه اندازی دونیت شد

این روزها در اینترنت دونیت سروصدای خوبی کرده است ، طوری که اکثرا وبمستران و خیرین عزیز دونیت را مرجع اصلی خود برای کمک به پروژهاشون قرار داده اند ،جواد یزدانی موسس دونیت است ، کسی که دغدغه های زیاد ، حسرت راه اندازی و فکر کردن مفید موجب شد که دونیت را راه اندازی کند.

 جواد یزدانی عزیز لطفا خودتون رو معرفی کنید؟

به نام خدا ، من جواد یزدانی هستم. یکی از بنیانگذارها و در حال حاضر، مدیر ارشد اجرایی دونیت!فارغ التحصیل رشته طراحی صنعتی هستم و سابقه مدیریت طراحی و برند رو پیش از دونیت دارم، متولد ۱۳۶۱!

 

 داستان راه دونیت از کجا شروع شد؟

من به عنوان یه طراح محصول همیشه دغدغه تولید داشتم و توی روزهای دانشجویی، روزهایی بود که نمونه خارجی وبسایت های تامین سرمایه جمعی(Crowdfuning) سر و صداهایی به پا کرده بودن و به دلیل وجود تحریم ها و عدم وجود ارتباطات بانکی بین المللی، تنها حسرتش برام باقی می موند.

چند سالی با این دغدغه، حسرت و فکر به پیا کردن راه حل گذشت.به کارهای مرتبط با دیزاین در شرکت های مختلف به عنوان مدیر و طراح مشغول به کار شدم که البته فوق العاده علاقه مند بودم و هستم.

وقتی از کار به عنوان کارمند خسته و دلزده بودم و یک شبه قید کار رو زدم و استعفا دادم، شروع کردم  گشتن به دنبال علاقه واقعیم به عنوان یک کارآفرین، چون میخواستم کار مال خودم باشه تا دیدگاه هام رو به صورت کامل به اجرا بذارم و مجبور نباشم برای یک مدیر سنتی، راه های مدرن تجارت رو توضیح بدم و سر آخر هم بی نتیجه بمونه.

با همفکری همسرم به این نتیجه رسیدیم که بهترینِ این جستجوها، راه اندازی یک نمونه ایرانی بستر تامین سرمایه جمعی یا همون کرادفاندینگه. از اون لحظه به بعد جستجوی متمرکزتری داشتم تا اینکه یک روز به یک وبسایت آزمایشی جمع و جور به اسم “دونیت” برخوردم.

وبسایتی که یک ماه بود که راه اندازی شده بود و در عین تازه و کوچک بوده، خیلی برخورد حرفه ای و خوبی با موضوع کرادفاندینگ داشت.

 

 جواد جان نقش یک  خانم در راه اندازی یک ایده ی جدید چقدر موثر بوده؟

 

برای من که نقش کاملا موثری داشته را که با شناختی که ازم داشت و تحلیل علایق واقعی م تونست یک پیشنهاد فوق العاده بهم بده. یک نگاه بیرونی آگاه و دلسوز. چون شما وقتی بین اون همه علاقه و ایده گیر میفتی، تصمیم گیری برات سخت میشه.

ادامه: دونیت توسط محی سنیسل و با این دغدغه شروع شد؛
کسانی که فعالیت های متن باز Open Source انجام میدن بتونن دونیشن بگیرن و به فعالیت هاشون ادامه بدن.

من باهاش مرتبط شدم و بعد از اولین صحبتی که داشتیم متوجه شدیم که باید با هم ادامه ی موفق تری داشته باشیم

 

 دونیت چطور انتخاب شد؟ شاید اسم های خیلی بهتری باشه!

اگه دکمه های موجود در سایت های متن باز مثل فایرفاکس دیده باشین روش نوشته: Donate

محی هم با این پیش زمینه ذهنی، دنبال یک اسم کوتاه و خاص میگشت که رسید به واژه ای که با عدد ۲ و با گویش فارسی شروع میشه و با انگلیسی ادامه پیدا میکنه ، به هر حال برای یک فعالیت اینترنتی دامین یکی از دغدغه ها برای شروعه!

 

 محی؟محی کیست و از کجا باهاش اشنا شدی؟

محی‌الدین سنیسل که دقیقا از سر جستجو برای راه اندازی همین کار پیداش کردم.

 

 چقدر در راه اندازی کمکت کرده/؟

در واقع محی دونیت رو استارت زد و من به جای اینکه خودم جداگانه کاری رو شروع کنم، بهش پیوستم و بعد از اضافه شدن یاشار، بازبینی های اساسی کردیم و یجورایی دوباره شروع کردیم.

 

 در دونیت پرداخت هایی انجام میشود-کجا و در چه راهی هزینه میشوند؟

کار اصلی جذب حمایت در دونیت به شکل پروژه ای اتفاق میفته، یعنی چه موسسات و انجمن ها و چه اشخاص حقیقی؛ وقتی برای کی پروژه مشخص نیاز به سرمایه داشته باشند، اون پروژه رو در دونیت تعریف میکنن و مبلغی که جمع میشه رو دقیقا در همون مسیر هزینه میکنن.

البته جذب حمایت بدون پروژه هم وجود داره، یعنی میشه به پروفایل یک سازمان و یا شخص هم کمک مالی انجام داد، ولی اصل موضوع پروژه ست. چون کسی که میخواد حمایت کنه، دقیقا میدونه که داره از چه چیزی حمایت میکنه و تاثیرگذاری خودش رو متوجه میشه

پروژه: دارای هدف مشخص، مبلغ مشخص، مدت زمان مشخص!

 

 این سال ها اعتماد خیلی سخت شده است، اگر کاربر هزینه را پرداخت کرد و در اون راه خرج نشد چی؟

یکی از دلایل اصلی بی اعتمادی عدم شفافیت بوده و هست. شفافیت، اصلی ترین ویژگی دونیت ـه، گذشته از شفافیت کاملی که در تعریف و اطلاع رسانی یک پروژه در دونیت وجود داره، تمام دریافتی‌ها، پرداختی‌ها، اجرا و هزینه کردهای، همگی به آسانی در دسترس عموم قرار داره و دیگه جایی برای بی اعتمادی نیست.

تمام پروژه هایی که در دونیت موفق به جدب کامل سرمایه مورد نیازشون میشن، حین و پس از اجرا، گزارش های کامل متنی/تصویری ارائه میکنن و مخاطب ها مطمئن میشن که این اتفاق واقعی بوده. دیدن همین گزارش ها، این اطمینان رو به پروژه های جدید و حمایت کنندگان جدید میده که این یکی فرق داره و واقعیه!

 

  بسیار عالی-دونیت از کی راه اندازی شده؟هزینه های دریافتی تا به اکنون چقدر بوده است؟

دونیت در تابستان ۹۳ به شکل آزمایشی شروع به کار کرد، اما باتوجه به تشکیل تیم و بازبینی های مهمی که انجام شد، فعالیت جدی و مستمرش حدود یک سال و نیم عمر داره.

مبلغ کل حمایت ها تا الان ۱۰۶ میلیون تومان بوده!

 

 جواد یزدانی از راه اندازی دونیت راضی بوده؟

بدون شک، بهتر از این نمیشد. کاری که تمام علایق و ویژگی های شخصیتی و تجربه هام رو یک جا جمع کرده. گذشته از اون تیم فوق العاده ای که من عضو کوچکی ازش هستم، روز به روز خوشحالیم رو از قدم گذاشتن توی این راه بیشتر میکنه!

 

 تیم دونیت رو معرفی کنید!!!

یاشار، محی و من به عنوان بنیانگذارها، عطیه، حامد، علی، سارال
که البته دوستانی بودن که اومدن و رفتن و توی همین روزها هم چند نفری دارن به تیم اضافه میشن!

 

دونیت رقیب هایی دارد؟

پلتفرم های مشابه داره که البته ما به چشم رقیب نگاه نمیکنیم. چون اونقدر کار واسه انجام دادن اینجا هست که حالاحالاها جا واسه بزرگ شدن این صنف وجود داره.

مهربانه، حامی‌جو که فعال هستن.
چندتایی هم هستن که اومدن و میان و میرن و هنوز خروجی های خاصی نداشته اما مطمئنا به زودی خواهند داشت

 

 نظر شما در مورد رسانه ایتی سلام؟در مورد برنامه بروز؟

خب از بین این دو رسانه، من برنامه به روز رو بیشتر میشناسم و نکته جالبی که نظرمو جلب میکنه اینه که فارغ از دغدغه های تبلیغاتی، به معرفی دستاوردهای واقعی در حوزه آی تی میپردازه.

البته نقدهایی هم بهش وارده که خب عمر این حوزه و اینجور برنامه ها در ایران عمر درازی نیست و باتوجه به این موضوع، کاری که این رسانه  میکنه، واقعا ستودنیه!

آیتی سلام هم عالی عالی عالی!

 

 

پیشنهاد می کنیم این مطالب را نیز بخوانید...

دیدگاه ها

رادیو آیتی سلام
برنامه مادر
مشاهده آرشیو تمامی مصاحبه ها


تبلیغات